REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Jednostki przeprowadzają na ostatni dzień każdego roku obrotowego inwentaryzację. Jedną z metod inwentaryzacji jest weryfikacja sald na koniec roku. Taka inwentaryzacja dotyczy aktywów finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych przez inne jednostki, w tym papierów wartościowych w formie zdematerializowanej, należności, w tym udzielonych pożyczek oraz powierzonych kontrahentom własnych składników aktywów . Metoda weryfikacji sald polega na otrzymaniu od banków i uzyskaniu od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu tych aktywów oraz wyjaśnienia i rozliczenia ewentualnych różnic.
Termin inwentaryzacji uznaje się za dochowany, gdy inwentaryzację rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku, ustalenie zaś stanu nastąpiło przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda - przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu lub potwierdzenia a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych, przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym.
Protokół weryfikacji potwierdza dokonanie spisu stanu majątku jednostki oraz dokonanie określonych czynności. Staje się również podstawą występowania do innych jednostek z wnioskiem o weryfikację.
REKLAMA