REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

WoOA Pozew o obniżenie alimentów

Obniżenie alimentów możliwe jest tylko w przypadku, gdy między stronami istniał obowiązek alimentacyjny oraz gdy wcześniej alimenty zostały przez sąd zasądzone. Pozew w tej sprawie musi wskazywać na zmianę stosunków majątkowych lub możliwości finansowych ze strony zobowiązanego do alimentacji lub na zmianę sytuację finansowej lub majątkowej (np. wyjście z niedostatku) po stronie uprawnionego do alimentów.

Podstawą świadczeń jest wykazanie niedostatku u osoby alimentowanej lub w przypadku pozwu o obniżenie lub podwyższenie alimentów – zmian co do wysokości niedostatku. 

Wyjątkiem jest tylko przypadek alimentacyjny między rodzicami a dziećmi. Rodzice obowiązani są bowiem do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

REKLAMA