REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PRUPWE Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika

Wypowiedzenie umowy o pracę, w przypadku której wyłączną rozwiązania umowy jest osiągnięcie wieku emerytalnego jest naruszeniem podstawowych uprawnień pracowniczych, w szczególności dyskryminacją pracownika ze względu na wiek.

Rozwiązanie umowy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego powinno odbywać się zatem za porozumieniem stron lub też poprzez wypowiedzenie umowy z przyczyn innych niż wiek – np. redukcja etatu, redukcja zatrudnienia restrukturyzacja zakładu pracy. W przeciwnym wypadku pracodawca narazi się na odpowiedzialność odszkodowawczą lub pozew o przywrócenie do pracy.

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Pracownikowi w ostatnich latach przed osiągnięciem wieku emerytalnego przysługuje ochrona co do możliwości rozwiązania umowy. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy takiemu pracownikowi, jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy;

- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

REKLAMA