Druk ten zwany inaczej wypowiedzeniem zmieniającym stosowany jest w przypadku zmiany na gorsze warunków pracy lub płacy pracownika. Jeżeli strony nie chcą w drodze ugody ustalić nowych zasad współpracy, pracodawca może zaproponować pracownikowi pogorszenie warunków bez konieczności rozwiązania umowy o pracę.
Dokument wypowiadający warunki umowy o pracę powinien być złożony na piśmie oraz zawierać propozycję nowych zasad współpracy. Pismo powinno zawierać pouczenie co do tego, że gdy pracownik w terminie połowy okresu wypowiedzenia, licząc od przedstawienia mu pisma, nie wypowie umowy o pracę, zaproponowane warunki uważa się za przyjęte. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Wypowiedzenie warunków pracy nie jest wymagane w przypadku tzw. oddelegowania, tzn. w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.