REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Umowa z samozatrudnionym jest z reguły ramowym uzgodnieniem warunków, na jakich oba podmioty będą wykonywały czynności na rzecz osób trzecich. W efekcie zawarcia takiej umowy dochodzi do rozpoczęcia współpracy oraz określenia jej warunków, w tym m.in. warunków odpowiedzialności za działania poszczególnych podmiotów, wykorzystania sprzętu, towarów niezbędnych do wykonania zlecenia, czasu niezbędnego do jego przeprowadzenia czy też zasad wypłaty i wysokości wynagrodzenia.
Umowa o współpracy z samozatrudnionym stanowi przejaw wolności kontraktowania, jednak zawarcie umowy stanowi podstawę stosunku zobowiązaniowego, a jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą - umowną lub na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Natomiast nieterminowość wykonania zleconych czynności a także nieterminowość przy wypłacie wynagrodzenia powodować może odpowiedzialność za zwłokę w działaniu z tytułu prowadzenia transakcji handlowych.
Umowa o współpracy określać powinna również modyfikacje – w stosunku do zasad ogólnych wynikających z przepisów kodeksu cywilnego - co do odpowiedzialności za szkody wyrządzone działaniem samozatrudnionego w majątku osoby, na rzecz której ostatecznie czynność jest świadczona.
Umowa współpracy może być podpisana jako umowa ramowa, do której każdorazowo dołączane są zlecenia wykonywania określonych czynności albo jako umowa jednorazowa, wskazująca określone zlecenie i zasady jego przeprowadzenia przez samozatrudnionego.
REKLAMA