REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Zawarcie umowy zlecenie nie powoduje, że jej rozwiązanie może nastąpić dopiero z ostatnim dniem, do którego umowa została zawarta. Dopuszczalne jest przede wszystkim skorzystać z terminów wypowiedzenia umowy. Warunkiem jest jednak, by umowa takie terminy wypowiedzenia przewidywała. W braku takich terminów umownych, wypowiedzenie dopuszczalne jest na warunkach wskazanych w kodeksie cywilnym.
Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Natomiast przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Co ważne, nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.
W przypadku, jeżeli strony nie chcą korzystać z prawa do wypowiedzenia umowy, mogą zgodną wolą dokonać rozwiązania za porozumieniem stron. W takim przypadku oświadczenie woli zleceniobiorcy i zleceniodawcy dokonują czynności prawnej, mocą której dochodzi do zakończenia ich współpracy odbywającej się na podstawie wcześniej zawartej umowy zlecenie.
REKLAMA