REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

UchOZ Uchwała w sprawie odwołania z funkcji członka/prezesa zarządu

Zarząd składa się z jednego albo większej liczby członków. Do zarządu mogą być powołane osoby spośród wspólników lub spoza ich grona. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. 

Umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów. 

Odwołany członek zarządu jest uprawniony i obowiązany do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania finansowego, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu, oraz do udziału w zgromadzeniu wspólników zatwierdzającym sprawozdania z działalności spółki, chyba że akt odwołania stanowi inaczej.

Od uchwały w sprawie odwołania z funkcji w zarządzie, czyli czynności organizacyjnej odróżnić należy rozwiązanie prawnego stosunku, jaki łączy daną osobę ze spółką. Po uchwale w sprawie odwołania należy zatem podjąć czynności mające na celu rozwiązanie tego stosunku, np. dokonać wypowiedzenia umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego. Jedynie w przypadku pełnienia funkcja na podstawie powołania, nie ma obowiązku dodatkowego działania oraz podejmowania czynności prawnych w stosunku do członka zarządu lub prezesa zarządu. W tym ostatnim przypadku sama uchwała powoduje rozwiązanie stosunku prawnego łączącego spółkę z osobą sprawującą daną funkcję w spółce.  

REKLAMA